ВПРАВИ НА ПСИХОЛОГІЧНУ СТІЙКІСТЬ
Зараз кожен із нас – опора для іншого. І саме зараз для дітей ми – значно більше, ніж учителі. Будь-який дорослий, який перебуває поруч із дитиною, який може відчувати стабільність, обличчя якого зберегло жвавість, хто знаходить у собі сили дивитися в очі, може пояснювати, що відбувається, витримати погляд того, кому складно, витримати напруження, – є маяком і джерелом зцілення. Зараз ми всі – маяки та джерела зцілення для тих, хто поруч із нами. У стресі людина втрачає контакти зі своїми потребами, тому варто нагадувати собі та іншим їсти, пити воду, робити паузи в сприйнятті інформації, спати.
У людини є кілька точок опори й контакту, завдяки яким вона може вийти зі стану паніки.
. Що б не відбувалося, перевіряйте себе і своїх дітей, наскільки стійко стоять стопи. Коли чуєте інформацію, що вас лякає, постарайтеся одразу подивитися на свої ноги. Відчуйте свої стопи. Це треба, щоб повернути відчуття опори. Спробуйте відчути на стопі 9 точок опори: 5 пальців, подушечки та п’ятки. Зробіть перекати стопами, подивіться на свої ноги, натягніть пальці. Контакт із ногами дає можливість рухатися.
Спина. Якщо у вас є можливість на щось спертися, зробіть це. Коли стає страшно, притуліться до стіни чи спинки стільця.
Очі. Роздивіться, що є навкруги. Якщо поруч із вами хтось є, зустріньтеся з ним/нею поглядом. Коли страшно, ми часто говоримо «у мене в очах потемніло», тобто виходимо із зорового контакту. Покліпайте очима й знайдіть яскраву точку, аби сфокусуватися.
Руки. Стисніть і розтисніть кулаки, потріть руки, обійміть себе. У сильному стресі ми втрачаємо контакт зі своїм тілом. Буквально «вилітаємо» з нього. Але тільки тіло може витримати те напруження, з яким ми стикаємося. Якомога частіше загортайтеся в ковдру («обійміть себе»).
Пам’ятайте, що треба пити воду, завжди тримайте її біля себе. Якщо зовсім не хочете пити, хоча б змочіть губи чи пополощіть рот.
ЩО ВАЖЛИВО РОБИТИ, ЩОБ ВИСТАЧИЛО СИЛ
- Профілактика вигорання.
- Уважність до ресурсу.
- Почуття гумору. Попри все, дивіться комедії, надсилайте одне одному жарти.
- Інформаційні детокси.
- Просити про допомогу, пропонувати її.
- Делегувати відповідальність і повноваження.
- Бути уважним до своїх потреб.
- Відновити режим сну.
- Розставити пріоритети.
10.Домовитисязісвоєюідеальністю.
11. Відновити спілкування.
Ізраїльський терапевт Аарон Антоновський розробив систему, що ґрунтується на сильних сторонах людини. Якщо ви шукаєте, де взяти ресурс, це можуть бути:
- соціум (контакти з іншими);
- віра (в Бога, у себе);
- інтелект (нові знання);
- тіло;
- уява (творчість);
- почуття (уважність до своїх емоцій).
Аби вгамувати думки, важливо запитати себе:
- Я розглядаю всю доступну інформацію чи звертаю увагу тільки на погані новини?
- Мої прогнози ґрунтуються на фактах чи відчуттях? Факти – те, що повідомляють в офіційних джерелах, думки – наша інтерпретація.
- Чи я зараз у владі уяви?
Стабілізаційна практика, що повертає силу й ресурс. Запитайте себе, яке ви зараз джерело світла. Може, ви лампочка, камін, Північне сяйво, місяць, сонце? Відчуйте, що з’являється всередині, коли вистаєте джерелом світла. Зробіть вдих і видих, відчуйте, як світло розходиться по всьому тілу. Ви – джерело світла для самого себе і для тих, хто поруч.